Naglowek

                                                                                           Historia wzywa

 

 

 

DAWNIEJ
 

1 002

ZAPRZYJAŹNIONE
STRONY
 
logo2
 
 
13882092 1820188658249362 7175497709838561311 n 
                                                                           logo paczka
 
 
logo3
 
                                                                          

Odwiedziło nas

047897
Dzisiaj
Łącznie
63
47897

Przysposobienie Wojskowe Kobiet

Wspomnienie kursu narciarskiego w Istebnej

4 001 Kopia Copy

"Przez te dwa tygodnie nie próżnowałyśmy: już po śniadaniu zaczynało się smarowanie desek, później 3 godzinne ćwiczenia z przemiłą instruktorką p. Mirą, która wkładała dużo wysiłku i pracy w to, by wtłoczyć w nasze mózgi i nogi umiejętności wykonania sprawnie różnych mądrości narciarskich; po przerwie na 2-gie śniadanie- wycieczka w teren, poczem obiad i zasłużony chyba wypoczynek, urozmaicony śpiewami i wzajemnymi odwiedzinami."

Czytaj więcej...

Wędrujące dziewczęta - o służbie w Drużynach Pracy Społecznej

Drużyny Pracy Społecznej w pełni zaczęły rozwijać swoją działalność w latach trzydziestych XX wieku. Kiedy po ukończeniu wyszkolenia ogólnowojskowego i kursu fachowego pewiaczki nie chciały rozstać się z działalnością w Organizacji PWK, tutaj kontynuowały swoją służbę. W dniu 4 października 1935 roku Komendantka Naczelna wydała regulamin Drużyn Pracy Społecznej. Drużyna dzieliła się na sekcje, w zależności od wyszkolenia fachowego uczestniczek, a całością kierowała rada drużyny powstała z wyboru.

Czytaj więcej...

Istebna - miejsce pewiackich obozów

Istebna jest to mała wieś usytuowana w województwie śląskim, w powiecie cieszyńskim. Zamieszkuje ją trochę ponad 5000 osób. Przez miejscowość przepływa rzeka Olza. Aktualnie wieś jest świetną bazą turystyczną. Dla osób zainteresowanych historią Przysposobienia Wojskowego Kobiet jest to bardzo istotne miejsce, gdyż odbywały się tam największe pewiackie obozy.

Czytaj więcej...

Created © 2017 by Joanna Kowalik