Naglowek

                                                                                           Historia wzywa

 

 

 

DAWNIEJ
 

1 002

ZAPRZYJAŹNIONE
STRONY
 
logo2
 
 
13882092 1820188658249362 7175497709838561311 n 
                                                                           logo paczka
 
 
logo3
 
                                                                          

Odwiedziło nas

105308
Dzisiaj
Łącznie
98
105308

Gdzie i jak poszukiwać wiedzy o PWK

Rozpoczynając swoją przygodę z rekonstrukcją historyczną powinniśmy zacząć od zdobycia wiedzy o sylwetce, którą chcemy odtwarzać. Jest to niezbędne, aby móc prezentować wybraną przez nas organizację w pełni poprawnie, a także by móc o niej opowiedzieć i przedstawić jej historię w jak najbardziej szczegółowy sposób. Bardzo często dostajemy pytania, gdzie szukać informacji i wskazówek, dlatego poniżej prezentujemy krótkie zestawienie, które może być pomocne młodym stażem rekonstruktorkom PWK.

1. Ikonografia:

Historię PWK możemy poznać nie tylko poprzez czytanie literatury, lecz również dzięki studiowaniu historycznych fotografii. Przeglądanie oryginalnych zdjęć z okresu poprzedzającego II wojnę światową pozwala na dostrzeżenie rozbieżności między regulaminami mundurowymi a rzeczywistością (a jest ich wiele!) oraz między innymi ustalić jakie fryzury noszono do pewiackich beretów, czy w jakim wieku były członkinie PWK. Przede wszystkim dziewczyny „z tamtych czasów” stają się nam dużo bliższe, udaje nam się nawiązać pewnego rodzaju emocjonalną więź. Często podkreślam, że PWK to była bardzo radosna Organizacja – z jednej strony przygotowania do ewentualnego wybuchu wojny, a z drugiej strony cudowny, wspólnie spędzony czas i zawiązywanie przyjaźni – często na całe życie. Doskonale widać to na fotografiach – uśmiechnięte twarze, przepełnione pasją i radością działania dziewczęta, gotowe stanąć do służby w każdym momencie swojego życia.

Gdzie najlepiej szukać fotografii związanych z Przysposobieniem Wojskowym Kobiet?

Polecamy zajrzeć tutaj: zbiory Narodowego Archiwum Cyfrowego, zbiory Ośrodka Karta, książki (w szczególności „Czekając na rozkaz” Elżbiety Zawackiej, która jest bogata w fotografie), a również nasza strona na Facebooku oraz już wkrótce w zakładce „Galeria” na naszej stronie.

2. Dokumenty i regulaminy:

Oryginalne dokumenty i regulaminy, czyli trochę o wiedzy z pierwszej ręki. Przedwojenne regulaminy mają to do siebie, że pisane są bardzo prostym, jasnym i czytelnym językiem, jednakże jednocześnie są bardzo lakoniczne (zwłaszcza jeśli chodzi o umundurowanie!). Co w nich możemy znaleźć? Na pewno wspomniane już wzmianki o umundurowaniu, zasady musztry, cele działalności Organizacji, wytyczne programowe, wytyczne dotyczące prowadzenia kół lokalnych. Niektóre są dostępne w Internecie, niektóre jedynie w prywatnych kolekcjach.

Warto też przejrzeć tytuły czasopism wydawanych przez Organizację PWK. Jednym z popularniejszych tytułów było „Dla Przyszłości”. Był to miesięcznik w którym można znaleźć wytyczne i rozkazy, notki dotyczące ważnych rocznic, fragmenty regulaminów, kroniki z wyjazdów, fotografie, czy wyniki zawodów strzeleckich. Wiele z rubryk poświęconych jest codziennej pracy kół lokalnych, dzięki czemu możemy się dowiedzieć jak w praktyce wyglądała działalność Organizacji.

Uwaga!

„Dla Przyszłości” dostępne są między innymi w Bibliotece Narodowej w Warszawie (udostępniane na miejscu), a wybrane artykuły prezentujemy na naszej stroni

3. Książki i opracowania:

Krótkie zestawienie książek dotyczących tematyki PWK:

- „Przysposobienie Wojskowe Kobiet 1922 – 1939” Anna Eliza Markert

Bardzo dobra pozycja od której warto zacząć. W rzeczowy i przystępny sposób opowiada o powstaniu Organizacji, jej działalności i budowaniu struktur. Stanowi dobrą bazę i pomaga uporządkować wiedzę.

- „Czekając na rozkaz” Elżbieta Zawacka

Pozycja w szczególności ciekawa ze względu na ogromną ilość fotografii. Treść jest równie wartościowa – jej autorką jest komendantka koła katowickiego i długoletnia działaczka PWK.

- Biuletyn Fundacji Generał Elżbiety Zawackiej 2/57/2009

Znajduje się tu artykuł Mikołaja Klorka dotyczący umundurowania. Zawiera też tablice ze stopniami i oznaczeniami wyszkolenia. Z racji tego, że powstał już kilka lat temu zapewne wymagałby aktualizacji, ale stanowi bardzo dobrą podstawę i jest ogromnie pomocny. Biuletyn jest dostępny na stronie Fundacji. W innych numerach Biuletynu również można znaleźć informacje o PWK.

- „Służba Polek na frontach II wojny światowej cz. 8” Halina Piwońska, Maria Wittek, Wacława Zastocka

Całkowicie poświęcona PWK. Poszczególne rozdziały napisane są przez wyżej wymienione trzy autorki, pewiaczki.

Poniższe trzy pozycje nie dotyczą w pełni PWK, niemniej jednak zawierają rozdziały poświęcone Organizacji i są warte uwagi:

- „Szkice dziejów wojskowej służby kobiet” Elżbieta Zawacka

- „Kobiety w systemie obronnym Polski w latach 1918 – 1939” Małgorzata Wiśniewska

- „Przygotowanie obronne kobiet w Polsce w latach 1921 – 1939” Małgorzata Wiśniewska

4. Wspomnienia:

Warto przejrzeć także książki zawierające biografie kobiet biorących udział w walkach podczas II wojny światowej, gdyż czasem zdarza się, że wspominają one o PWK. W ten sposób dotarłyśmy do Pani Haliny Wiśniewskiej, której historię opisuje Anna Herbich w książce „Dziewczyny z Powstania” oraz do Pani Wandy Kiałki, której historia znajduje się w książce „Dziewczyny wojenne” autorstwa Łukasza Modelskiego.

Polecamy także archiwum Historii Mówionej prowadzone przez Muzeum Powstania Warszawskiego. Jeśli użyjemy opcji wyszukiwania wyświetlą się wszystkie wywiady w których Organizacja PWK zostaje wspomniana.

Dzięki przyjrzeniu się biografiom otrzymujemy odpowiedź na pytanie o dalsze losy pewiaczek i czy udział w życiu Organizacji PWK był pomocny podczas wojennej rzeczywistości.

5. Kroniki filmowe:

W Internecie udało nam się znaleźć kroniki filmowe, które zawierają fragmenty związane z Przysposobieniem Wojskowym Kobiet, które można obejrzeć tutaj. 

 

Czas na nasz apel!

Drogie Koleżanki!

Bardzo chcemy zachęcić Was do rozmów z nami i między sobą. Chętnie dzielimysię  naszą wiedzą i zbiorami, ale też jesteśmy świadome, że nie wiemy wszystkiego, więc bardzo jesteśmy wdzięczne za wszystkie uwagi. Bardzo się też cieszymy, gdy ktoś podsyła nam znalezione artykuły, czy zdjęcia. W komentarzach podzielcie się pozycjami książkowymi, czy linkami do stron, które Wam udało się znaleźć, a dzięki temu rozszerzymy naszą wspólną „bazę danych”.

Z góry dziękujemy i zachęcamy do współpracy!

 

Komentarze   

0 #1 Inga 2019-06-12 15:39
Witam, osobiście absolutnie zgadzam się z Twoim wpisem !
Cytować

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Created © 2017 by Joanna Kowalik