Naglowek

                                                                                           Historia wzywa

 

 

 

DAWNIEJ
 

1 002

ZAPRZYJAŹNIONE
STRONY
 
logo2
 
 
13882092 1820188658249362 7175497709838561311 n 
                                                                           logo paczka
 
 
logo3
 
                                                                          

Odwiedziło nas

130321
Dzisiaj
Łącznie
67
130321

O NAS

            W ostatnich latach rekonstrukcja historyczna przeżywa swój rozkwit. Coraz częściej słyszy się o inscenizacjach, coraz więcej ludzi wie, na czym one polegają i nie raz uczestniczyli w piknikach militarnych i towarzyszących im widowiskach. Jednak mało osób wie, jak wygląda „od środka”, z perspektywy kobiety – rekonstruktorki, która często „znika” za plecami kolegów. Jest nas zdecydowanie mniej niż mężczyzn w naszym małym, specyficznym rekonstruktorskim światku. Każda z nas, zapytana o motywy swoich działań, zapewne mogłaby podać wiele różnych argumentów: uczczenie pamięci Bohaterek, pokazanie historii w sposób ciekawy, zachęcający, inny niż ten podręcznikowy, rozwijanie swojego hobby, poznawanie nowych ludzi… Do niedawna rekonstruktorki Organizacji Przysposobienia Wojskowego Kobiet (PWK) były porozrzucane po różnych grupach rekonstrukcyjnych, działałyśmy w różnych miastach, każda we własnym zakresie. Jednak trudno robić coś samemu. W ten oto sposób narodził się pomysł utworzenia osobnej grupy do której należeć by mogły same kobiety.

POCZĄTKI...

           Spotkałyśmy się w marcu 2015 roku w niewielkiej kawiarence w Warszawie. Kilka dziewczyn w różnym wieku, z różnych stron Polski, niektóre będące w rekonstrukcji od wielu lat, inne dopiero zaczynające swoją przygodę. Po kilku godzinach spędzonych na wspólnym ustalaniu wizji naszej Grupy zdążyłyśmy się ze sobą bardzo zżyć. Spotkanie zakończyłyśmy z uśmiechami na twarzy, dużą motywacją i świadomością ogromu pracy jaki nas czeka.

W styczniu 2017 r. udało nam się uzyskać status Stowarzyszenia.

NASZE CELE

           Ideą naszej Grupy jest zrzeszenie jak największej liczby rekonstruktorek PWK oraz utworzenie Kół na wzór struktur w przedwojennej Organizacji Przysposobienia Wojskowego Kobiet. Wierzymy, że wspólne działanie, możliwość konsultowania się, ujednolicenie umundurowania, form i zasad działania na podstawie oryginalnych regulaminów, wspomnień i ralacji pozwoli nam na efektywniejsze wyniki naszej pracy. Obecnie do naszej Grupy należy kilkanaście kobiet w różnym wieku i z różnych części Polski – Tomaszowa Lubelskiego (gdzie powstało pierwsze Koło terenowe), Skierniewic i Poznania (również Koła), Krakowa, Wadowic, Buska Zdroju, Kielc... w końcu jesteśmy grupą ogólnopolską!

NASZA DZIAŁALNOŚĆ

           Uczestniczymy w zlotach militarnych i piknikach historycznych, inscenizacjach i wydarzeniach rocznicowych. Tworzymy dioramy, czyli małe plenerowe wystawy, gdzie zawsze wiele się dzieje - dzieci i młodzież mogą dotknąć eksponatów, poczuć klimat dawnych lat poprzez wykonywanie różnych zadań i przekonać się, że historia nie musi być nudna.

            Spotykamy się z kombatantami, pomagamy im i słuchamy ich opowieści. Jest to dla nas bardzo ważny aspekt działalności, a poznani Bohaterowie dają nam siłę do dalszych działań.

            Odtwarzamy także sylwetki polskiej ludności cywilnej od 1920 roku do zakończenia II wojny światowej - choć wciąż rozwijamy się i tworzymy nowe projekty. Chcemy pokazać wszystkie warstwy społeczne od pani hrabianki przez nauczycielkę, aż do prostej chłopki – bez butów i z równiutko pocerowanymi dziurami. Organizujemy pokazy ubiorów i sesje zdjęciowe.

Dołącz do nas!

           Jesteśmy Grupą otwartą na nowe osoby - jeśli chcecie dowiedzieć się więcej zajrzyjcie do zakładki “Dołącz do nas!”. 

 

***

Welcome to the homepage of our association. We are women historical reenactment group, presenting profiles of the members of pre-war organization called PWK (The Organization for Preparing Women for the Defense of the Country). The main purpose of PWK was to prepare women for the outbreak of war. They were learning elements of war strategics, how to take care of injured soldiers, guard the worth, provide food as well as self-defence eg. gas protection.

We also reenact the silhouettes of civilians, showing their daily live before and during the World War II.

We participate in military rallies and historical picnics, stagings and anniversary events. We create dioramas, ie small outdoor exhibitions where there is always lots of things going on. Children, teenagers and adults can touch the exhibits, feel the atmosphere of the past by doing various tasks and moreover ascertain that history does not have to be boring.

We attempt to meetings with veterans, we try our best to help them out and most importantly we listen to their stories. This is one of the most crucial aspects of our activity. This people are giving us strenght and motivation for futher work.

We invite you to follow our activities.

Created © 2017 by Joanna Kowalik