Naglowek

                                                                                           Historia wzywa

 

 

 

DAWNIEJ
 

1 002

ZAPRZYJAŹNIONE
STRONY
 
logo2
 
 
13882092 1820188658249362 7175497709838561311 n 
                                                                           logo paczka
 
 
logo3
 
                                                                          

Odwiedziło nas

105257
Dzisiaj
Łącznie
47
105257

Spotkanie z Panią Wandą Kiałką7 maja członkinie naszej Grupy miały zaszczyt poznać wspaniałą Bohaterkę - panią Wandę Kiałkę. Było to wzruszające spotkanie, pełne opowieści, śmiechu i radości. Pani Wanda wspominała o czasie w którym należała do PWK, o swoich wojennych losach, działalności w partyzantce, aresztowaniach i zesłaniu do łagru na Workucie, gdzie spędziła aż 12 lat. Do Pani Wandy trafiłyśmy za sprawą dociekliwości jednej z naszych koleżanek - Ida po przeczytaniu historii Bohaterki w książce Łukasza Modelskiego “Dziewczyny wojenne” postanowiła ją odnaleźć, czego skutkiem była nasza wizyta we Wrocławiu. Razem z nami w spotkaniu udział wzięła Emilia z portalu http://ehistoria.edu.pl 

unnamed 1

 

Pani Wanda urodziła się w 1922 roku. Przed wojną należała do wileńskiego PWK. Do Organizacji trafiła za sprawą Komendantki, która odwiedziła szkołę do której uczęszczała pani Wanda. Podczas trzech lat działalności w PWK zawiązała wspaniałe przyjaźnie. Szczególnie ciepło wspomina naukę jazdy na nartach i pływania, częste zbiórki oraz wycieczki. Latem wyjeżdżała na obozy letnie, które odbywały się niedaleko Wilna.

Bohaterka wspomina, że przed wojną w Wilnie każdy rozpoznawał pewiacki mundur, ponieważ pewiaczki często i chętnie brały udział w świętach i wydarzeniach. Witały także wracających z manewrów żołnierzy do których później chodziły na zajęcia na strzelnicę i uczyły się obsługi broni.

W chwili wybuchu wojny pani Wanda wraz z koleżankami pewiaczkami trafiła do magistratu. Następnie otrzymała zadanie spisania domostw, które mogą przyjąć ludzi z terenów centralnej Polski. Pani Wanda opowiadała, że odwiedzała wileńskie rodziny wraz z koleżanką w pewiackim mundurze. Ku ich zdziwieniu żadna z rodzin nie odmówiła udzielenia pomocy.

W okresie wojny pani Wanda była łączniczką i sanit

ariuszką Armii Krajowej. Do konspiracji została wprowadzona przez nieznajomego chłopaka o pseudonimie “Puszkin”. Na początku zaznaczała niemieckie urzędy na mapie Wilna. Następnie kontakt pani Wandy z Organizacją zerwał się. Dopiero w 1944 roku Bohaterka po raz kolejny włączyła się w konspirację i brała udział w akcji “Burza”. Została jednak aresztowana i w lipcu trafia do Kaługi. Na mocy amnestii jesienią powróciła do Wilna. Wciąż jednak musiała się ukrywać. Pani Wanda w 1945 roku po raz kolejny została aresztowana.

Pani Wanda wraz ze swoimi towarzyszami 6 października 1945 roku trafiła przed sąd wojenny NKWD. Została skazana na 20 lat do łagru. W wieku 23 lat pani Wanda przybyła do Workuty. Pracowała w kopalniach, kamieniołomach, przy kuciu lodu oraz w pracowni krawieckiej. Bohaterka z łagru została zwolniona w 1956 roku. Miała wtedy 35 lat. Osiedliła się we Wrocławiu. W 1958 roku wyszła za mąż za Stanisława Kiałkę - legendę wileńskiej partyzantki.

 

Wanda Cejko-Kiałka została odznaczona Krzyżem Oficerskim Odrodzenia Polski, Krzyżem AK, Krzyżem Partyzanckim, Honorową Odznaką PCK.


Mamy nadzieję, że wkrótce będziemy mogły znów spotkać się z panią Wandą.

unnamed

Created © 2017 by Joanna Kowalik