Naglowek

                                                                                           Historia wzywa

 

 

 

DAWNIEJ
 

1 002

ZAPRZYJAŹNIONE
STRONY
 
logo2
 
 
13882092 1820188658249362 7175497709838561311 n 
                                                                           logo paczka
 
 
logo3
 
                                                                          

Odwiedziło nas

105313
Dzisiaj
Łącznie
103
105313

Skierniewickie spotkanie z historią

Ostatni sierpniowy weekend minął Ogólnopolskiej GRH Przysposobienia Wojskowego Kobiet bardzo pracowicie - w licznym składzie 16 kobiet wzięłyśmy udział w kolejnej odsłonie Skierniewickiego Spotkania z Historią organizowanego przez Stowarzyszenie Tradycji 26 Skierniewickiej Dywizji Piechoty.
W sobotę wystąpiłyśmy na dwóch inscenizacjach historycznych prezentujących kolejno wrzesień w Skierniewicach w 1939 roku oraz fragmenty działań w powstaniu warszawskim, w którym brali udział także skierniewiczanie.
Pierwsze widowisko zajmował w dużej mierze odtworzony przez nas przedwojenny targ, na którym zakupić można było niemal wszystko - począwszy od świeżych warzyw i owoców prosto z lokalnych upraw, poprzez wyplatane ręcznie kosze aż do modnej odzieży. Widzowie mogli podpatrzeć funkcjonowanie miasta w przeszłości, życie oraz wykonywanie obowiązków przez mieszczan. Nie zabrakło przedstawienia sławnego skierniewickiego browaru oraz jego bywalców i zabawnych niekiedy scen życia codziennego. Wszystko to okraszone było pozytywną atmosferą gorączki targowego dnia.
 Codzienne trwanie szybko zajęła szara, okupacyjna rzeczywistość, obfitująca w nieprzyjemne dla ludności zmagania. Brak litości okupanta wobec cywili sprawił, że czerpanie radości z życia zeszło na dalszy plan, kluczowe zaś stało się przetrwanie w nieprzyjaznym otoczeniu. Skazani na widoki pełne cierpienia, w aurze wrześniowej klęski skierniewiczanie powoli uczyli się żyć w nowym porządku rzeczy.
 W drugiej inscenizacji przedstawiono życie w Warszawie, pełne spokoju i ostrożności. Ludność była zdziwiona widokiem kolumn niemieckich pojazdów wojskowych przejeżdżających przez miasto. Widok ten zapoczątkował mnogość rozmów prowadzonych przez niepewnych mieszkańców stolicy.
 Niedługo po kolejnej łapance zastał ich wybuch powstania warszawskiego. Zarówno kobiety, mężczyźni jak i najmłodsi Warszawiacy ochoczo włączyli się do pomocy walczącym i nie tracąc czasu przystąpili do budowy barykady. Wyraźnie zaznaczono także udział skierniewiczan w zrywie -  Józefa Ptaszyńskiego,ps."Gazela", Stanisława Kozy-Kozickiego, który brał udział w zdobyciu "Gęsiówki" oraz Wacława Cyniaka "Orlicza".
 W niedzielę zaś wystawiłyśmy dioramę, w ramach której zaprezentowałyśmy m.in punkt opatrunkowy oraz stanowisko kancelaryjne PWK. Przybyli mogli podpatrzeć zajęte haftowaniem członkinie stowarzyszenia oraz dzieci spędzające czas na znanych w latach przedwojennych zabawach oraz spróbować swoich sił w pisaniu na maszynie czy też nadawaniu wiadomości alfabetem Morse'a.
 Weekend ten minął nam bardzo szybko. Cieszymy się, że mogłyśmy spotkać się w tak dużym gronie oraz spędzić czas z naszymi znajomymi, którzy podzielają tę samą pasję - rekonstrukcję historyczną. Jesteśmy pewne, że Skierniewickie Spotkanie z Historią zaowocowało pięknymi przeżyciami i z niecierpliwością oczekujemy kolejnych wyjazdów i zlotów.

 

Created © 2017 by Joanna Kowalik