Naglowek

                                                                                           Historia wzywa

 

 

 

DAWNIEJ
 

1 002

ZAPRZYJAŹNIONE
STRONY
 
logo2
 
 
13882092 1820188658249362 7175497709838561311 n 
                                                                           logo paczka
 
 
logo3
 
                                                                          

Odwiedziło nas

105301
Dzisiaj
Łącznie
91
105301

Skierniewickie Spotkania z Historią

Dnia 11 sierpnia 2018 roku odbyła się kolejna edycja wydarzenia znanego jako Skierniewickie Spotkanie z Historią. Spotkaliśmy się po raz piąty, aby krzewić pamięć o polskiej historii i popularyzować ją wśród mieszkańców.
 
Tegorocznym tematem była Wielka Wojna. Jest to zupełna nowość jeśli chodzi o dotychczasowe spotkania, ponieważ wszystkie dotyczyły głównie tematu kolejnego światowego konfliktu - II wojnyświatowej. Jednak z okazji 100 rocznicy zakończenia I wojny oraz odzyskania przez nasz kraj niepodległości organizatorzy postanowili odtworzyć właśnie ten etap. 
 
O godzinie 12 został otwarty teren na ulicy Batorego, tuż przy nowo powstającym Muzeum Historii Skierniewic. Swój sprzęt oraz historyczne sylwetki zaprezentowali przedstawiciele zaproszonych grup, między innymi członkinie skierniewickiego koła PWK, które wystawiły dioramę z drugowojennym sprzętem medycznym oraz wystąpiły na niej w roli sanitariuszek Polskiego Czerwonego Krzyża.Przechadzając się po placu można było natknąć się między innymi na rosyjskich czy pruskich żołnierzy, obejrzeć oryginalne zbiory urządzeń gospodarstwa domowego a także porozmawiać z rekonstruktorami. 
 
 
 
O godzinie 17 rozpoczęła się inscenizacja przedstawiająca wydarzenia związane z działaniami pierwszowojennymi na terenach okolic miasta. W niezwykle realistyczny sposób ukazano między innymi atak gazowy na carskie pozycje oraz krótki epizod związany z udziałem Polaków w służbie Legionów. O wszystkim opowiadał niezastąpiony Zbigniew Zagajewski. 
 
Jak widać, staramy się działać także na najbliższej nam płaszczyźnie - lokalnej. Serdecznie dziękujemy Stowarzyszeniu Tradycji 26 Skierniewickiej Dywizji Piechoty za kolejną owocną współpracę oraz wszystkim czytelnikom za śledzenie naszych poczynań!